Szaro biała mysz podczas jedzenia posiłkuMyszy to poważny rywal, którego nie należy lekceważyć. Gryzonie osiedlają się w piwnicach, na strychach, a nawet w kuchni. Oprócz podkradania żywności potrafią także atakować garderobę i zniszczyć nylonową bluzkę, futro, sweter itp. Ssaki te są wrażliwe na zapachy, dlatego rozkładając w szafach saszetki z lawendą czy innym drażniącym je zapachem, odstraszymy szkodniki. W kuchennej szafce można położyć na talerzyku kawałek przekrajanej cytryny. Im dłużej będzie tam leżała i będzie bardziej spleśniała, tym skuteczniej zrazi myszy. Szkodniki prowadzą głównie nocny tryb życia, więc ciężko je zobaczyć za dnia, co nie znaczy, że ich nie ma. Żyją jedynie 1,5 roku, ale bardzo szybko się rozmnażają. Najczęściej zasiedlają zakłady spożywcze, ponieważ znajdą tam dużo pokarmu i kryjówek. Ciągle otwarte drzwi i nieszczelne budynki to istne zaproszenie myszy do domu.

Do skutecznego zwalczenia gryzoni ważny jest dobór odpowiedniej trutki. Stosując tą metodę należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ granule są roznoszone przez myszy po obiekcie, dlatego trzeba uważać między innymi na zanieczyszczenia pożywienia łatwo dostępnego zwierząt domowych.

W przypadku, gdy dom narażony jest na obecność gryzoni, warto zakupić kota, który z przyjemnością upoluje całą gromadę myszy. Nawet pozostawione w mieszkaniu ślady zapachowe już odstraszają szkodniki. Podczas zimy myszy poszukują dla siebie ciepłego schronienia. Bardzo często ludzie ignorują obecność kilku myszy w budynku, co w konsekwencji przyczynia się do systematycznego wzrastania liczebności gryzoni. Jeżeli właściciele obiektu nie zareagują od razu, myszy zadomowią się na dobre. Tępienie ich na własną rękę nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Tanie i niedokładne firmy świadczące usługi deratyzacji wielokrotnie nie gwarantują trwałości wykonywanych działań.