Martwy karaluch leżący na podłodze w sklepie Szczury, myszy, karaluchy, prusaki, osy czy muchy to codzienna zmora pracowników sklepów. Właściciele bardzo dobrze znają problem niepożądanych szkodników i starają się je zwalczyć na wiele sposobów.

Co zrobić, gdy wokół smacznie wyglądających pączków i drożdżówek lata chmara os?
Specjalista powinien przeprowadzić zabieg niszczenia owadów środkami chemicznymi, czyli najskuteczniejszą z metod. Na szczęście osy nie szkodzą żywności. Efektywną bronią w walce z owadami są też np. lampy wabiąco niszczące, które przyciągają atrakcyjnym widmem światła, po czym niszczą je przez kontakt z siatką wysokiego napięcia. Pomocne są także lampy z wentylatorem zasysającym owady do pojemnika, a także urządzenia wabiące światłem do kartonowych wkładów z nie wysychającym klejem.

Mkliki mączne, czyli malutkie motyle, o delikatnych skrzydłach to utrapienie supermarketów i sklepów, które dysponują własnymi piekarniami. Mkliki lęgną się w mące. Z powodzeniem można je wytępić, jednak tylko środkami chemicznymi.

Groźne dla naszego zdrowia są karaluchy i prusaki. Przenoszą one wiele chorób zakaźnych. Wędrujące się po sklepie bądź zapleczu karaluchy czy myszy przyprawiają o zawrót głowy pracowników i zniechęcają klientów do zakupów. Problemy nasila się zwłaszcza latem, kiedy robi się ciepło. Aby wyprosić sklepowe szkodniki ze sklepu potrzebna jest pomoc fachowców. Duże sieci handlowe na stałe zatrudniają specjalistyczne firmy, lecz samemu także można zabezpieczyć sklep przez nieproszonymi gośćmi. Po pierwsze lokal musi być szczelny, by nie mogły wejść do niego nawet młode myszy. Okna powinno się uszczelnić i zabezpieczyć drobną siatką. Zapewni to ochronę przed gryzoniami i owadami.

Właściciele powinni także zadbać o przestrzeń dookoła sklepu. Ziemia powinna być utwardzona i bez darni. Nie należy sadzić w okolicy drzew, ani krzewów, ponieważ umożliwiają szczurom wspinanie się na budynki. Trzeba pamiętać również o zachowaniu czystości i odpowiednim wyrzucaniu śmieci, bo gryzonie żywią się odpadkami. Jeżeli w sklepie pojawią się szczury potrzebne będą łapki, potrzaski i gilotynki..