Kosz piknikowy pełen owoców i innego jedzeniaKomary, osy, kleszcze czy inne, często niebezpieczne owady od zawsze są utrapieniem miłośników przebywania na świeżym powietrzu. Insekty te pojawiają się na pikniku, wieczornym ognisku czy grillu.

Kiedy wzrasta temperatura i wilgotność powietrza, owady stają się bardziej agresywne. Z reguły nie atakują bez powodu, jednak sami często nieświadomie je prowokujemy. Wykonywanie gwałtownych ruchów jeszcze bardzo rozdrażnia krążącego wokół owada. W przypadku, gdy zbliża się do nas niebezpieczny insekt należy spokojnie się oddalić. Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko użądlenie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Słodkie zapachy przyciągają owady, dlatego przed piknikiem perfumowanie się należy ograniczyć do minimum lub w ogóle tego nie robić. Jaskrawe kolory, takie jak: żółty, pomarańczowy i czerwony to wabik dla owadów. Są one bardzo wrażliwe na bodźce kojarzące się z kwiatami. Chodzenie na boso po trawie może skończyć się nieprzyjemną i bardzo bolesną niespodzianką. Żeby nie zapraszać owadów na piknik, jedzenie i napoje trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, podobnie resztki jedzenia i opakowania. Piecie napojów przez słomkę zmniejsza możliwość połknięcia insekta. Warto zachować szczególną ostrożność racząc się napojem z puszki czy butelki, ponieważ może być to tragiczne w skutkach. Użądlenie osy w jamie nosowo-gardłowej oraz w układzie oddechowym, ze względu na obrzęk, może prowadzić nawet do śmierci.

Kleszcze opanowują okolice, w których dotychczas nie występowały, np. miejskie trawniki i parki. Na ofiary czają się w trawie i na niskich krzewach, a także w lesie, przy rzekach i stawach. Ukrywają się również zaroślach i paprociach, przy czarnym bzie i leszczynie. Najaktywniejsze są od maja do czerwca oraz od września do października. Woń olejków cytrusowych lub eukaliptusowych odstrasza kleszcze, dlatego można skropić nimi ubrania, a po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć całe ciało.

Ukąszenie kleszcza może wiązać się z zagrożeniem zdrowia i życia człowieka. Odsłonięte części ciała można spryskiwać repelentami, czyli chemicznymi środkami odstraszającymi owady. Do najskuteczniejszych repelentów należy środek o nazwie Deet, który zabezpiecza człowieka przed komarami przez 7 godzin.