Grupa pracowników dokonujących dezynsekcji i dezynfekcji pomieszczeniaDezynsekcja i dezynfekcja to procesy mające na celu wyeliminowanie nieporządanych i groźnych dla zdrowia elementów. Te dwa procesy bardzo się od siebie różnią. W wielkim skrócie dezynsekcja zabija robactwo, a dezynfekcja bakterie.

Dezynsekcja polega na tępieniu szkodliwych owadów, zwłaszcza pasożytniczych stawonogów m. in.: prusaków, karaluchów, pluskw, mrówek, komarów i innych niebezpiecznych szkodników, a także ich jaj i larw ze względów sanitarnych jak i gospodarczych. Insekty roznoszą rozmaite zarazki, przenoszą szeroki zakres organizmów chorobotwórczych, skażają żywność i zanieczyszczają środowisko odchodami. W procesie tym stosuję się środki fizyczne, czyli pare, ogień, gorące powietrze i promieniowanie ultrafioletowe. Dezynsekcję można wykonać także przez zastosowanie chemicznych środków owadobójczych oraz biologicznych - zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych. Stosuję się ją w pomieszczeniach zamkniętych jak i na terenach otwartych. Dezynsekcja szkodników w przemyśle spożywczym jest obowiązkowa wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Dezynfekcja oznacza odkażanie, czyli niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Jest to zabieg sanitarny, mającym na celu zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych. Działanie to eliminuje formy wegetatywne mikroorganizmów. Celem dezynfekcji jest także zatrzymanie procesu szerzenia się infekcji. Istnieją dwa rodzaje dezynfekcji: zapobiegawcza i ogniskowa. Dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. to tego zabiegu stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne.

Ilość zniszczonych drobnoustrojów zależy od czasu działania i stężenia stopinia dezynfekcyjnego. Środki chemiczne nie działają w środowisku suchym, dlatego ważny jest stopień wiglotności, co nabiera szczególnej ważności w dezynfekcji powietrza.